Navigace
Články
Povídky
Kalendář
Czech Puppy
Domů

Czech Puppy

Kdo je Mr. Puppy?


Autor: Igy
Přidáno: 19. 9. 2017

V Americe znají soutěž Mr. Puppy už mnoho let a dokonce volí i Mr. Trainer. Do Evropy ale tato psí obdoba Miss přišla teprve před třemi lety v podobě Mr. Puppy Evropy. Tehdy ještě neexistovala žádné státní soutěž, a tak se mohl přihlásit jakýkoliv nadšený pejsek. Už v dalších roce se ale objevil první Mr. Puppy UK a další tituly se začínaly chystat. Když mi Brock, hlavní organizátor evropského i anglického kola, říkal své plány mít národní Mr. Puppy v celé západní Evropě do pěti let, musel jsem se usmívat jeho fantazii. A nyní? Británie, Belgie, Francie, Nizozemí, Švýcarsko, Rakousko a Itálie již mají svého Mr. Puppy. Teď je na České republice, aby se také přidala.

Jak se vůbec takový pejsek volí? Můžete mrknout na článek o Mr. Puppy EU 2016, ale ve zkratce si to projdeme:

Soutěžící pes podstoupí nejdříve rozhovor s porotou, která zhodnotí, jak moc se hodí do této pozice. Hodnotí se hlavně jeho odhodlání, jeho možnosti, znalosti komunity a hry, vůdčí schopnosti a vůbec schopnost a ochota být vzorem dalším pejskům. Po rozhovoru je pak pejsek vypuštěn mezi ostatní soutěžící i nesoutěžící pejsky a přestože mají mezi disciplínami volnou zábavu, i zde může porota hodnotit, jak je pejsek společenský, zábavný, ohleduplný a tak dále.

Pak přicházejí vlastní soutěžní kola. Na rozdíl od jiných soutěží se nekoná rozhovor s moderátorem - mluvení před davem nebývá prioritou pro pejsky - hlavní je jejich dovádění a štěkání. Dovádění proto mohou pejskové předvést v připravené překážkové dráze, kde se nehodnotí ani tak rychlost jako styl. Štěkání pejsek ukáže v psím karaoke, kde může do hudby štěkat, výt, či se jinak projevovat. Velkou součástí pak je samozřejmě i volná disciplína, kde může pejsek ukázat svou hravost, vynalézavost či nějaký talent. Někdo ukazuje výcvik se svým páníčkem, někdo tanec, někdo scénky, jak je libo. To je na každém pejskovi.

To vše samozřejmě sleduje porota i diváci. Po skončení všech kol porota odevzdá své formuláře, kde hodnotí pejska v různých kategoriích od zábavnosti a věrohodnosti, přes hravost a společenskost, až po osobní kouzlo a roztomilost. Formuláře jsou pak spočteny a jsou přiděleny body. Publikum si zatím může dělat vlastní výpočty nebo dát prostě jen na svůj dojem, a všichni pak házejí hlasovací lístky do uren svému favoritovi. Hlasy porotců i diváků jsou sečteny a vítěz Mr. Puppy je na světě.

A co dál? Mr. Puppy by měl jít příkladem pro českou psí komunitu, takže by se měl snažit komunitu spojovat a něco pro ni (pomoci) organizovat. Také by měl reprezentovat komunitu před ostatními, čili vyrazit občas na nějaké gay či fetish akce (Pride, Fetish Week, …) a nebát se, když bude osloven médii. Nikde samozřejmě nemusí zveřejňovat své jméno, ale neměl by se bát občas sundat masku a ukázat svou tvář. A samozřejmě by se Mr. Puppy ČR měl také chystat reprezentovat naši vlast na Mr. Puppy EU.

Nic z toho samozřejmě není povinné a je to jen na možnostech pejska. Právě na tyto body ale směřují otázky i následné hodnocení poroty.

Jen ale žádný strach, každé štěně se potřebuje otrkat, takže ve vás třeba je ten pravý Mr. Puppy, přestože se výše uvedených věcí zatím bojíte. Strach není důvod nepřihlásit se a neužít si pořádnou zábavu při soutěži i kolem ní. Podmínky účasti jsou v podstatě jen dvě - věk nad osmnáct a vlastní výbava. Nemůžete přece reprezentovat, když by za vás odpovídali rodiče nebo když byste neměli vůbec nic na sebe. Jiné důvody vyřazení nejsou na místě.

Pokud ale soutěžit nechce, rozhodně přijeďte, bavte se a hlavně pomozte vybrat prvního Mr. Puppy ČR, který nás bude reprezentovat a bude nám vzorem. Vstup je zdarma a zábava přitom k nezaplacení.


Takže 15. října ve 14 hodin v Metro-baru, a žádné výmluvy ;)